Miesiąc: luty 2023

Odbudowę Ukrainy trzeba zacząć już teraz – Analiza Allianz Trade

Priorytetem dla odbudowy Ukrainy będą inwestycje w infrastrukturę, służbę zdrowia, mieszkania i szkoły, a także odporność cyfrową i energetyczną. Allianz Trade uważa, że będzie to wymagało co najmniej 100-150 mld euro inwestycji prywatnych (oprócz 350 mld euro pomocy zagranicznej).
Oczekuje się, że gospodarka Ukrainy ustabilizuje się w tym roku, ale ryzyko spadku jest duże. Po spadku produkcji o -34% w ubiegłym roku, Allianz Trade oczekuje, że realny PKB wzrośnie nieznacznie o około +1% w 2023 roku. Trwająca wojna stwarza jednak duże ryzyko pogorszenia perspektyw gospodarczych, zwłaszcza ze względu na trwające zniszczenie ważnej infrastruktury, takiej jak sieć energetyczna Ukrainy. Od października 2022 r. energia elektryczna jest racjonowana na Ukrainie poprzez rotacyjne zrzucanie obciążenia (rolling blackouts).
 
Pełen raport do pobrania na stronie:
 

https://www.allianz-trade.com/content/dam/onemarketing/aztrade/allianz-trade_com/pl_PL/dokumenty/centrum-prasowe/wiadomosci/2023-02-28-allianz-trade-odbudowa-ukrainy.pdf

Barometr COFACE Q42022: Od przesadnego pesymizmu do nadmiernego optymizmu

Rok 2023 rozpoczyna się od dobrych wieści z frontu makroekonomicznego. Po pierwsze, Europa uniknęła zapowiadanej od dawna recesji. Wzrost wydajności i spowolnienie gospodarcze doprowadziły do gwałtownego spadku cen energii, a tym samym do pożądanego spowolnienia inflacji. Wreszcie perspektywa ożywienia gospodarczego w Chinach w drugiej połowie roku, choć bardzo niepewna, również budzi nadzieje dla gospodarki światowej. To wystarczyło, by rynki finansowe ogarnęła euforia wynikająca z faktu, że najgorszy scenariusz został, póki co zażegnany. Choć zasadniczo analitycy Coface zgadzają się z tym stwierdzeniem, proszą jednak zachowanie ostrożności, by nie popaść w samozadowolenie. Wyzwania, przed jakimi stanęła gospodarka światowa w ubiegłym roku, pozostają aktualne, a wielowymiarowy kryzys, którego doświadczamy, nie zniknie. Rozdrobnienie geopolityczne, kryzys energetyczny, zmiany klimatyczne, ryzyko epidemii… Transformacja świata nabiera tempa i generuje zagrożenia, które mogą pokrzyżować najlepiej opracowane scenariusze. W tym kontekście oceny ryzyka Coface zmieniły się tylko nieznacznie – 5 zmian dotyczy ryzyka związanego z krajami, a 16 zmian ryzyka związanego z sektorami. W ujęciu netto tendencja do ich obniżania utrzymuje się.